fbpx

Adaçayı Yakmak Ne İşe Yarar? l Adaçayı Tütsüsü Faydaları


Adaçayı Yakmak Ne İşe Yarar? l Adaçayı Tütsüsü Faydaları

 

Adaçayı tütsüsü en eski tütsü çeşitlerinden biridir. Yerli Amerikan topluluklarından Kızılderililerin törenlerinde ve ritüellerinde sıkça kullandıkları bir yöntem olan adaçayı yakmak tütsülemenin ilk örneklerindendir.

 

Adaçayı tütsüsü yakmak Kızılderililerden gelen bir ruhani ritüel olsa da Anadolu topraklarında da uzun yıllardır adaçayı tütsüleri kullanılmaktadır. Adaçayı tütsüsü nasıl yakılır, adaçayı tütsüsünün faydaları nelerdir, adaçayı tütsüsünü hangi ritüellerde kullanabilirsiniz, kendinizin ve evinizin enerjisini yükseltmek, ortamı kötü enerjilerden arındırmak için adaçayı tütsüsünden nasıl faydalanabileceğinizin tümünü bu yazımızda anlattık. Fakat öncesinde adaçayı alırken dikkat etmeniz gereken ufak bir uyarı ile başlayalım.

 

Adaçayı ve diğer doğal tütsüler plastik ürünlerle paketlenmeye uygun değildir. Satın alırken doğal ürünlerle paketlenmiş olmasına özen gösterin ve satın aldıktan sonra adaçayı tütsünüzü cam kavanoz içerisinde güneş ışığından uzak, serin bir ortamda saklayın.

 

 

Adaçayı tütsüsü nasıl kullanılır?

 

Tütsünüzü yanmaz bir kabın içerisine yerleştirin. Kabın dibinde ufak bir iz kalabileceği için buna uygun, sonradan kullanmayacağınız ya da iz kalsa da üzülmeyeceğiniz bir kap seçebilirsiniz. Adaçayının ucundan çakmakla ateşleyip birkaç saniye bekleyin. Alev aldıktan sonra hafifçe üfleyerek alevinin sönmesini ve tütmesini sağlayabilirsiniz. Tütsünüz hazır!

 

İstediğiniz zaman yanan kısmı kabın dibine yavaşça bastırarak söndürebilir ya da tamamını kullanabilirsiniz.

 

Peki adaçayı tütsüsünün faydaları nelerdir? Neden adaçayı tütsüsü yakmalıyız? Gelin Kızılderililerin keşfettiği bu tütsünün bugün en popüler tütsülerden olmasında etkili olan saymakla bitmeyecek faydalarından birkaçını inceleyelim.

 

Negatif enerjiyi yok eder.

 

Kızılderililer tarafından yakıldığı yere kötü ruhların giremediğine inanılan adaçayı, yakıldığı ortamdaki negatif enerjiyi yok eder ve ortamın enerjisini yükseltir. Bulunduğunuz ortamda bir tartışma yaşandıysa sonrasında adaçayı yakarak tartışmanın ortamda bıraktığı kötü enerjiyi temizleyebilirsiniz. Ortamdaki negatif enerjiyi yok ederek aynı zamanda üstünüzdeki negatif enerjiyi de aldığı için kendinizi rahatlamış ve dinlenmiş hissedeceksiniz.

 

Daha kolay uykuya dalmanızı sağlar ve uyku kalitenizi artırır.

 

Hoş kokusu, sivrisinekleri kovması, antialerjik özelliği ve ortamdaki negatif enerjiye karşı olan sert tavrı göz önüne alırsanız uyuduğunuz ortamda adaçayı yakmanın size ne büyük kolaylık ve rahatlık sağlayacağını hayal etmek hiç de zor olmayacaktır! Uyumadan önce adaçayı tütsüsü yakmak uykuya dalmanızı kolaylaştıracak ve uyku kalitenizi artıracaktır.

 

Evinizin bereketini artırır.

 

Adaçayının İngilizcesi olan “Sage” kelimesinin bir diğer anlamı da bilge insandır. Eski bir Anadolu ritüeline göre adaçayı yakıp küllerini camdan savurmak evinizin üzerindeki uğursuzluğu alır ve evinizin bereketini arttırır. Evinizin bereketinin kaçtığını hissediyorsanız, uzun süren işsizlik, parasızlık durumlarından şikayetçiyseniz adaçayı tütsüsü yakıp evinizdeki uğursuzluğu dışarı attığınızı imgeleyerek külleri camdan savurabilirsiniz. Kıtlık bilinci aynı zamanda düşük frekansta enerjiler yaymamızdan etkilendiği için adaçayının rahatlatan ve kötü enerjilerden arındıran doğası frekansınızın da yükselmesine yardımcı olacaktır.

 

Mikropları yok eder.

 

Adaçayı tütsüsü yaktığınızda dumanındaki antimikrobiyal etki sayesinde mikropları yok edici özelliğe sahiptir. Evinizi, ofisinizi veya eşyalarınızı mikroplardan temizlemek için adaçayı tütsüsü yakabilirsiniz.

 

Şifa verir.

 

Kir, toz veya evcil hayvan tüyü gibi alerjileriniz için de adaçayı tütsüsü size yardımcı olabilir. Adaçayı tütsüsünün kokusu alerjik reaksiyonlarınızı hafifletecektir.

 

Astım veya bronşit hastalığına sahipseniz adaçayı tütsüsü bu hastalıklara karşı da etkilidir. Ancak tütsünün yandığı sırada dumanını solumak hastalığınızı daha kötü etkileyebilir. Uygun bir kullanım için tütsüyü yaktıktan sonra ortamdan ayrılıp tütsünüz bittiğinde ortamı havalandırın. Odaya sinen adaçayı kokusu astım ve bronşit hastaları için rahatlatıcı niteliktedir.

 

Etkili kokusu sayesinde sinüslerinizi rahatlatır ve sinüzit gibi rahatsızlıkların semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur.

 

Ortamdaki kötü enerjiyi yok ederek kötü enerjinin sebep olduğu halsizlik yorgunluk gibi sorunlarınız konusunda da adaçayı tütsüsü etkili bir yöntemdir.

 

Böcekleri uzaklaştırır.

 

Adaçayı yaktığımızda bize hoş gelen kokusunu birçok böcek türü beğenmeyip ortamı terk edecektir. Sinek ve sivrisineklerin de dahil olduğu bu zevksiz böcek grubunu evinizden uzak tutmak için pencere kenarlarına adaçayı yakarsanız sinek ve sivrisineklerin camlardan içeri girmesini engelleyebilirsiniz. Aynı zamanda hamamböceği için de giderlere yakın yerlere adaçayı tütsüsü yakarak evinizi aynı anda hem böceklerden hem de negatif enerjiden arındırabilirsiniz. J

 

İyon yükünüzü dengelemeye yardımcı olur.

 

Şehir hayatının üzerimizde bıraktığı pozitif iyon yükünü nötralize etmek için adaçayı tütsüsü önemli bir yere sahiptir. Bir şelale kenarında santimetreküp başına yaklaşık elli bin negatif iyon bulunurken bu sayı aracımızda ise ortalama olarak sadece on dörttür. Adaçayı tütsüsü yakıldığında ortama negatif iyon salar. Bu negatif iyonlar ortamdaki pozitif iyonları nötr hale getirerek ortamın iyon yükünü dengeler.

 

Peki adaçayı tütsüsünü hangi ritüellerde kullanmalısınız?

 

Arınma ritüelleri için adaçayı tütsüsü

 

Başkalarının enerjisinin geçmemesi gereken doğal taşlarınız, günlüğünüz veya herhangi bir eşyanızı hatta kendinizi arındırmak isterseniz adaçayı bu konuda da yardımınıza koşacaktır. Adaçayını yakıp dumanında arındırmak istediğiniz nesneyi yıkarsanız başka enerjilerden tamamen arınacaktır. Özellikle doğal taşlarınızın ve günlüğünüzün düzenli olarak adaçayı tütsüsü ile arındırılması gerekmektedir. Çünkü gün içinde farkında olmadan dokunulması, takarken çıkarırken, bir yerden başka bir yere kaldırırken dahi başkalarının dokunması doğal taşlarınızın enerji frekansı ile oynayacaktır.

 

Adaçayının kullanımı, alırken ve saklarken dikkat edilmesi gerekenler ile saymakla bitmeyen faydalarından bahsettiğimiz bu yazımızın da sonuna geldik. Tütsü çeşitleri, ritüeller, bolluk ve bereket bilinci ve enerji çalışmaları ile ilgili yazılarımızı okumak için bloğumu takipte kalın. Doğal adaçayı ve diğer ürünlerimizi incelemek için mağaza kısmını ziyaret edebilirsiniz.


Bir Cevap Yazın